Jan Trnka: Co myslíme legalizací squattingu?

Squatting je obsazení dlouhodobě nevyužívaných budov za účelem jejich využití k bydlení či jako kulturních, sociálních nebo komunitních center. Obsazení budovy nemá vliv na samotné vlastnictví, avšak umožňuje její užívání jiné skupině lidí ve chvíli, kdy jiné využití nemá.

Legalizací squattingu myslíme stav, kdy samotné užívání dlouhodobě prázdné budovy nebude kriminalizováno a automaticky ukončováno zásahem policie. Neznamená to, že bude možné obsazovat byty, z nichž majitelé odjeli na víkend, a neznamená to ani, že by vlastnictví obsazené budovy automaticky přešlo na squattery a squatterky.

Legální squatting znamená, že u obsazené, dlouhodobě nevyužívané budovy bude možnost k jednání s vlastníky o dočasném užívání a teprve v případě nedohody bude rozhodovat soud v občanskoprávním řízení, zda dočasné užívání jeho či jejího majetku omezuje či neomezuje vlastnické právo.

Smyslem legalizace squattingu je umožnit využití prázdných budov, které jejich často zahraniční majitelé a majitelky či dokonce stát nechávají prázdné z nedostatku zájmu či dokonce za účelem jejich postupného zničení. Jako ilustraci této potřeby lze uvést dvě dříve výstavní, dnes zchátralé vily na Letné, zámeček Cibulka či vilu Milada, ale také další desítky a stovky prázdných budov v centrech našich měst a obcí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *